Skip to main content

Laptopa Format – Laptop İşletim Sistemi Kurulumu84868


Laptop’a Format Atmak veya İşletim Sistem Kurulumu nedir?

İşletim Sistemi, bir bilgisayarın veya bilgisayar mantıklı çalışan cihazın içerisinde yer alan ana yazılımdır. İşletim sistemi bilgisayarın donanımlarıyla yazılımları ve hatta kullanıcı arasındaki en büyük köprü yazılımıdır. Bir bilgisayar içerisinde işletim sistemi yer almadan da kullanılabileceği gibi günlük kullanım veya profesyonel bir kullanım için mutlaka içerisinde bir işletim sistemi yüklü olmalıdır.


İşletim Sistemi Nedir?

Laptop için İşletim sistemleri, kullanım alanlarına ve kullanılan makinelerin gidişatlarına göre değişik şirketler tarafından değişik özelliklerde üretilmiştir. Tüm işletim sistemleri kullanıcılara muhtelif kullanım alanı oluşturur ve başka ünitelerle bağlantı kurmasını sağlamaktadır.

Çeşitleri Nelerdir?  Kaç tane işletim sistemi var?

   1. AmigaOS İşletim Sistemi
   2. Chromium İşletim sistemi
   3. Linux İşletim Sistemi
   4. Mac OS X İşletim Sistemi
   5. MS-DOS İşletim Sistemi
   6. Plan 9 İşletim Sistemi
   7. Pardus İşletim Sistemi
   8. Windows İşletim Sistemi
   9. BeOS İşletim Sistemi

Hangi Durumlarda Bilgisayarımıza Windows Formatı Atmamız Gerekir?

Bilgisayarımızda uzun süre kullanılabilir ya da kullanılabilir bir sistemde çalışır duruma getirilirse aksaklıkların giderilmesi için sistemimiz tekrar dengeleyelebilir. duruma getirilmesi için format atma gerekliliği duyarız. Ayrıca bilgisayarımız güvenli mod dahil açılmıyorsa, Windows işletim sistemi ayarlar bozulduysa ve sistem geri yükleme yapabilir yaramıyorsa, işletim sistemi açılırken ya da sistem kullanımı şu anda mavi ekran hatası geliyorsa ve bu arada sisteminiz hala arada olabilir.

   • Bilgisayara virüs bulaştı
   • Bilgisayarım düzgün çalışmıyor
   • Bilgisayarım çok yavaşladı
   • Yazılım ters giden bir şeyler var
   • Programlarım çalışmıyor
   • Ssd taktırmak

Bilgisayara Format Nasıl Atılır?

Bilgisayarınızda format işlemini başlatabilmeniz için öncelikle bilgisayarınızı power düğmesine bastığınız anda F2, F10 veya delete (Her faklı model ve marka bilgisayarda değişiklik gösterebilir.) tuş kombinasyonlarına basarak BIOS menüsüne ulaşmanız gerekiyor.
Açılan ekranda Boot menüsüne giderek Usb veya CD okuyucusunu birinci sıraya, hard diski ikinci sıraya almanız gerekiyor.
İşlemleri tamamladıktan sonra F10 tuşuna basıp yapılan ayarları kaydetmeniz için YES’i seçip ayarları kaydetmeniz gerekiyor.
Daha öncesin de bilgisayarınızın Format flaşını veya CD-ROM bölümüne yerleştirdiğiniz Window 7, 8.1, 10 kurulum CD’sini bilgisayarınız kumaya başlayacaktır.

İhtiyaçlarımız

 1. Bir adet Format DVD’si (Windows 7, 8 veya 10)
 2. Driverların olduğu bilgisayar CD’si veya Driver Pack Solution Program DVD’si. İnternet üzerinden satış yapan marka / modelini veya masaüstü ise kullanılan anakart marka modeline göre sürücülerini indirmeniz gerekiyor.
 3. Bilgisayarın temel programlarının (Microsoft Office 2010, WinRar, Gom Player, Adobe Reader) USB Bellek veya Taşınabilir Harddisk’te.
 4. DVD yazılımları tamamsa DVD Sürücüsüne DVD’yi takıp komutunu başlatıyoruz.
 5. Bilgisayar DVD’yi görürükten sonra otomatik olarak yüklemeler yapıp boyut ana yükleme ekranına getirilecektir. Yükle dedikten sonra ilerleyen cihazlardaki işletim sisteminizi kurulmaya başlanır. Tahminen bu işlem 20-30 dakika sürebilir.
 6. Windows yüklendikten sonra boyut geri dönüşüm kutusu olan boş bir ekran getirecektir. Daha sonra masaüstü öğelerini (Bilgisayarım, Kullanıcılar, Ağ) simgelerini getirilir.
 7. Sürücü işlemlerin ardından ilk kurulum işlemi. Driver’ların yüklenmemesi
 8. Driverlar yüklendikten sonra programlar yüklenir. Bu programlar Word, excel, Power Point dediğimiz ofis programları ile diğer programları sunacağız. Gom Player, PDF Dosyalarını açmak için Adobe Reader gibi.

Format Atma kısaca böyle. Ortalama bir format 1-2 saat sürmektedir.


Bilgisayarıma Format Zarar Verir mi?

Bilgisayara format atmak zararlı değildir. Sürekli atılan format bilgisayarın harddiskinin yıpranmasına ve yanmasına neden olur. Diskin aşınmasına ve eskimesine yol açar. C ve d sürücüleri çok hızlı bir şekilde sıfırlandığı için bu diskin boyutunun azalmasına yol açar.


Bilgisayara Format Atmak Gerekli Midir?

Format atmak bilgisayarınızı hızlandırır, Ve iki ya da üç ayda bir atılan format sabit diskinizin ömrünü uzatır. Format, sabit disk üzerinde herhangi bir fiziki değişiklik oluşturmaz.

Bilgisayara Format Atmak Ne Kadar Sürer?

Normal Format 30 dk‘dır. Üzerine yükseltme yapıyorsan süre uzar 45 dakika yada 1 saat olur. Driver’lar ve yazılımlar yüklenirse süre 40-45 dakikayı bulur.


Windows 10 – Bilgisayarda BIOS ayarlarına nasıl girilir?

Bu gelişmiş donanımınıza göre. Daha spesifik olarak, BIOS’un güvenliği anakarta bağlı. BIOS’a girmek için kullanılan genel tuşlar F1, F2, F10, Sil, Esc ve Ctrl + Alt + Esc veya Ctrl + Alt + Sil gibi tuş seçenekleridir.

Doğru tuş kombinasyonları bulana kadar deneme yanılma işlemine devam edilebilir.

Format Tuşu Hangisi?

Format işlemi yada farklı recovery işlemleri için işletim sistemi devreye girmeden boot menü ekranı görüntülenebilir. Özellikle laptoplarda F2 tuşu genel olarak kullanılan tuştur.

Çok daha eski bilgisayarlarda, F1 veya Ctrl + Alt + Esc tuşlarını kullanarak deneyin.
Server’lar için; CTRL + ALT + ESC + F1
Eski model bilgisayarlarda F1 ya da CTRL + ALT + ESC

Laptop boot işlemleri için teknik servis desteği için teknik servisimiz ile irtibat kurabilirsiniz. (+0546 739 06 70 )


Bilgisayara Format Atarken Oluşabilecek Hatalar ve Sebepleri?

Bilgisayara format atarken yada attıktan sonra başınıza gelebilir ve bu hiç iç acıcı bir durum olmaz. Kesin anlatılan hakkında tam teşekküllü uzman bir servis sizi bilgilendirebilir ve durumun önüne geçebilir.

   • Format atarken hata Windows 10
   • Format atarken hata veriyor
   • Usb den format atarken hata
   • Usb ile format atarken siyah ekranda tire sorunu
   • Format atarken Sürücü yükle hatası Windows 10
   • Format atarken yeniden başlatma hatası
   • W10 format atarken hata veriyor
   • Format atarken yükleme hatası
   • ram ler den biri yada bir kacı bozuk olabilir
   • yonga seti gercekten sorunlu olabilir
   • usb portlar bozuk olabilir

S.S.S
(SIKÇA SORULAN SORULAR)

 • Format atıldığında bilgilerim silinir mi?

Bu soru isteğinize göre değişir. İsterseniz bütün bilgiler silinir. İsterseniz Format atıldıktan sonra bilgiler geri yükleme yapılabilir.

 • Bilgisayar işletim sistemi kurulumu ne kadar?

Servisimizde Format atma fiyatı marka ve modele göre değişiklik göstermektedir. Bilgisayarınızın marka ve modelinizi servisimize telefonda bildirerek net tamir fiyatını alabilirsiniz.

 • Bilgisayar işletim sistemi kurulumu garantili mi?

Firmamızda yapılan tüm onarımlar ve yedek parça için yapılan işleme göre 3-6-12 ay’a kadar GARANTİ verilmektedir.

 • Bilgisayara format işlemi ne kadar sürüyor?

Servis süresi laptopunuz servisimize ulaştığı andan itibaren 1-3 Saat sonra hazırlanmaktadır.

 • Bilgisayar formatı için size nasıl ulaştırabilirim?

Bilgisayarınızı format attırmak için bize kendiniz de teslim edebilirsiniz. İsterseniz bilgisayarınızı firmamıza kargoyla ulaştırabilirsiniz..

Üstelik Şehit ailesinin bilgisayarlarına ücretsiz fan bakımı yapmaktayız.


İLETİŞİM BİLGİLERİ

Garantili, Sıfır, Muadil ve Yan sanayi ürün hizmeti için bizimle iletişime geçin