Skip to main content
Bilgisayar Servisi

{marka} {model-no} Klavye Değişimi sıvı Teması

Klavyenin Üzerine Sıvı Döküldü Ne Yapmalıyım?

Eğer laptopunuza sıvı teması olduysa, hemen cihazı kapatıp, şarj cihazını ve bataryayı çıkarın. Daha sonra cihazı ters çevirip kurumasını bekleyin. En az 24 saat laptopu çalıştırmayın. Muhtemelen cihazınız tekrar çalışsa bile klavyeniz ya hiç çalışmayacak yada hatalı yazacaktır. Maalesef laptop klavyeleri tamir olmayıp sadece değişimi yapılan parçalardır.


Notebook (Laptop) arızalarından tamiri en zor ve güç olan arızadır.

Laptopuma sıvı döküldü ama tekrar açıldı?

Bilgisayarınız kuruduktan sonra temizlense dahi oksitlenme yaparak ilerleyen zamanlarda sorun yaşarsınız. Meydana gelecek sorunların başında klavyede bazı tuşların basmaması, veri yollarının iletimini keserek bilgisayarın çalışmaması veya tam performanslı çalışmamasıdır.

Bilgisayarınız ters çevrilip kuruduktan sonra bataryayı takmadan ve hiç çalıştırmadan direk uzman personel (teknik servis) tarafından gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir. Eğer sıvı teması sadece klavyeyi etkilemiş ise klavyenin tamir şansı yoktur. Klavyenizin değişmesi gerekecektir.

Sıvı temasının anakarta ciddi zararlar verdiği ve tamiratın mümkün olmadığı durumlarda anakartın değişmesi gerekebilir. Bu da yüksek bir maliyet çıkarır. Böyle bir durumda laptop bilgisayarınızın anakartının stokta olup olmadığı da başka bir zorlayıcı durumdur. Bazı modellerin anakartını bulmak kolay olmayabilir.

Bazı durumlarda gözle görülür şekilde bir sıvı teması olmaz. Sizin bu teması tespit etmeniz nerdeyse imkansızdır. Sıvı temasını anlamak için bilgisayarınızın uzman bir teknik serviste incelenmesi gerekir.

Notebook’a dökülen çay, su, kola, çay, kahve, bira gibi sıvıların cihaz üzerinde etkileri de farklılık göstermektedir. Şekerli bir sıvının notebook üzerine dökülmesinde, klavyenin zaman içerisinde basmaması gerçekleşebilir. Ayran, çay, bira gibi sıvılar, anakarta en fazla hasarı veren sıvı grubundadırlar. Notebook bilgisayara sıvı döküldü, kullanıcı ne yapmalı?


Laptopunuza su, çay, kola döküldüğünde neler yapmalısınız ?

Laptopunuza yada Notebookunuza su, çay, kola yada başka bir sıvı döküldüğünde neler yapmanız gerektiğiniz anlatıyoruz.

Öncelikle notebookunuzu kapatın. Adaptör ve bataryasını çıkartın ve ters çevirin. Bu sayede leptop’da olacak kısa devreleri engellemiş ve dökülen sıvının daha da derinlere inmesini engellemiş olursunuz. Bilgisayarınıza kesinlikle müdahalede bulunmayın. Temizlemeye kurutmaya çalışmayın. Fön makinası ve benzeri aletler ile kurutmaya kalkmak bilgisayarınıza daha çok zarar verebilir.

Bu işlemler esnasında yada daha sonra NOTEBOOKUNUZU KESİNLİKLE ÇALIŞTIRMAYIN !!

En kısa zamanda uzman bir teknik servise ulaşın ve durumu anlatın. Aksi takdirde sıvı teması olmuş bir notebookun uzun süre beklemesi anakart üzerindeki parçaların oksitlenmesine ve bir daha makinanızın açılmamasına sebep olacaktır.


Sıvı Teması sorunu yaşayan kullanıcıların şikayetleri

 • Laptopuma su döküldü
 • Laptopuma çay döküldü
 • Laptopuma kahve döküldü
 • Laptopuma kola döküldü
 • Sıvı teması nasıl anlaşılır?
 • Laptop oksitlenmesi
 • Anakart sıvı teması sorunu
 • Su dökülen laptop tamiri
 • Laptopa su döküldü ses gelmiyor
 • Tuşlar zor basıyor
 • Laptopa su döküldü mavi ekran veriyor

Laptop Klavye Değişimi Nasıl Yapılır?

 Öncelikli olarak elektrik bağlantıları kesilir(Adaptör ve Batarya).Alt kısımda bulunan klavyeyi kasada sabitleyen vidalar çıkarılır.Üst kısımdaki klavyenin üstündeki panel çıkarılır.Klavyeyi sabitleyen vidalar çıkarılır.Klavye serbest kalınca sokketten film çıkarılır.

Klavye Montajı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler :

-Notebookunuzun elektriğini komple kesmeniz gerekmektedir. (Şarj cihazı ve bataryayı kesinlikle çıkartmalısınız.)

-Klavyeyi tutan vidalar ve plastik klipsler açılmalıdır. Unutulması veya gözden kaçması halinde notebook anakartına ve kasasına kalıcı hasarlar bırakacaktır.

-Klavye sökülürken anakart üzerine bağlı olan flex soketi çok dikkatli çıkartmalısınız.

-Anakart üzerindeki klavye flex bağlantı kablosunu tutan kilidi açmalısınız. (Aksi takdirde klavyeniz temas etmeyecektir. Daha sonra hiç çalışmayacak veya bazı tuşları basmayacaktır.)

-Klavyeyi bilgisayardan ayırdıktan sonra kesinlikle anakart üzerindeki plastik izole bantlara zarar vermemeniz gerekir. Sökülmesi halinde notebookunuz kısa devreye geçecektir.

-Yeni klavye takılırken arada metal bir parça veya vida kalmamasına dikkat edilmedir.

Klavye montajı bilgi, tecrübe ve gerekli malzemeler gerektirmektedir. Gözden kaçan en ufak bir hata notebookunuzda çok ciddi hasarlar oluşturacaktır. Yeni aldığınız bir klavye kullanıcı hatası, darbe, kırılma, deforme olması sonucunda ürünüz garanti kapsamına girmeyecektir.


S.S.S
(SIKÇA SORULAN SORULAR)

 • Laptop tamiri sırasında bilgilerim silinir mi?

HAYIR. Kesinlikle hiç bir bilginiz silinmez.

 • Klavye sıvı teması tamiri ne kadar?

Servisimizde Şarj soketi fiyatı marka ve modele göre değişiklik göstermektedir. Laptopunuzun marka ve modelinizi servisimize telefonda bildirerek net tamir fiyatını alabilirsiniz.

 • Laptop tamiri garantili mi?

Firmamızda yapılan tüm onarımlar ve yedek parça için yapılan işleme göre 3-6-12 ay’a kadar GARANTİ verilmektedir.

 • Sıvı teması tamiri ne kadar sürüyor?

Servis süresi bilgisayarınız servisimize ulaştığı andan itibaren 3-4 Saat sonra hazırlanmaktadır.

 • Laptop tamiri için size nasıl ulaştırabilirim?

Arızalı bilgisayarınızı bize kargoyla ulaştırabilirsiniz. Bilgisayarınızı Firmamıza kendiniz de teslim edebilirsiniz.

Üstelik Şehit ailesinin bilgisayarlarına ücretsiz fan bakımı yapmaktayız.


İLETİŞİM BİLGİLERİ

Garantili, Sıfır, Muadil ve Yan sanayi ürün hizmeti için bizimle iletişime geçin

Leave a Reply